Sava Infond novica 10.7.2025 | OTP banka

Upravljanje s piškotki
Po Zakonu o elektronskih komunikacijah (ZEKom-2) je za uporabo določenih piškotkov potrebna privolitev uporabnika. Uporabo piškotkov lahko tudi kadarkoli zavrnete. Po zavrnitvi boste našo spletno mesto še vedno lahko obiskali, vendar spletna stran morda ne bo delovala na predviden način.
Ali soglašate z uporabo sledečih piškotov?
Nujno potrebni piškotki
Piškotki za shranjevanje vaših prednostnih izbir in nastavitev
Soglašam
Ne soglašam
Google Analytics piškotki za analitične namene
Soglašam
Ne soglašam
Piškotki tretjih oseb (Facebook, Twitter, LinkedIn, Ad Words, Hotjar)
Soglašam
Ne soglašam
Začnite tipkati, kar iščete
Pozitivno se je izkazala predvsem za evropske delnice
 
Julij 2025

Beseda, ki je v prvi polovici letošnjega leta nedvomno zaznamovala dogajanje na finančnih trgih, je negotovost. Imeli smo negotovost na področju trgovinske politike (uvedba carin na uvoz blaga v ZDA), geopolitike (predvsem vprašanje, ali so ZDA še zaveznica Evropi ali ne) in negotovost glede vodilne vloge ZDA na področju umetne inteligence ob vzponu kitajskega podjetja Deepseek.

V finančnih krogih radi poudarjamo, da je negotovost največja sovražnica vlagateljev, zato bi pričakovali, da se bo odrazila v donosih finančnih naložb. Letos se to očitno ni zgodilo. Morda bomo ob pogledu nazaj celo zaključili, da je bila negotovost pozitivna. Globalne delnice so po turbulentnem aprilu, ko so (v USD) izgubile skoraj 20 odstotkov, naredile velik preobrat in dosegle nove najvišje vrednosti. Evropski vlagatelji tega nismo občutili v celoti, saj je evro proti ameriškemu dolarju pridobil kar 13 odstotkov.

Negotovost se je izkazala za pozitivno predvsem za evropske delnice, ki so bile zvezda prve polovice leta. Dvom glede Trumpove zavezanosti Natu in vprašanje, ali ZDA ostaja zaveznica Evrope, ki ga je sprožil govor ameriškega podpredsednika JD-ja Vancea na februarski varnostni konferenci v Münchnu, sta spodbudila evropske države k napovedim višjih izdatkov za obrambo v prihodnjih letih. Predvsem Nemčija, ki ima zaradi nizke zadolženosti največ manevrskega prostora, je opustila stroge fiskalne zaveze in napovedala občutno povečanje izdatkov za obrambo ter investicije v infrastrukturo.

Ta premik se je najbolj odrazil pri delnicah evropskih obrambnih podjetij, ki so pridobile skoraj 55 odstotkov. Na čelu je nemško podjetje Rheinmetall, ki je zabeležilo kar 200-odstotni donos. Geopolitična negotovost je tako postala gonilo rasti evropskih delnic.

Kaj pa negotovost glede ameriške trgovinske politike in carin? Ta ostaja visoka, a negativni učinki višjih carin se v ameriškem gospodarstvu in pri podjetjih še niso izrazili. Največji strah je bil, da bodo carine dvignile inflacijo in zavrle gospodarsko rast. To bi pomenilo stagflacijo v ZDA in upočasnitev rasti dobičkov podjetij. A zadnji podatki kažejo, da inflacija ostaja pod nadzorom, trg dela pa je še vedno močan. Tudi pričakovana rast dobičkov v letošnjem letu ostaja visoka.

Tudi evforija glede ameriških podjetij, ki delujejo na področju umetne inteligence, se je vrnila. Negotovost, ki jo je sprožil vzpon kitajskega podjetja Deepseek, saj je kazalo, da ZDA izgubljajo prednost na področju umetne inteligence, se je hitro polegla. Američani namreč sprejemajo umetno inteligenco hitreje, kot so v preteklosti sprejemali digitalne tehnologije (vključno z internetom), ameriška podjetja pa jo uvajajo hitreje kot njihovi tuji konkurenti - tudi kitajski. Od desetih največjih platform za umetno inteligenco na svetu po številu uporabnikov jih je osem ameriških, pri čemer prednjači ChatGPT.

Morda je najbolj primeren opis za prvo polovico letošnjega leta, da “delnice plezajo preko zidu skrbi.” Kljub številnim negotovostim vlagatelji ostajajo optimistični, da se bodo gospodarstva in podjetja prilagodila novim izzivom – tako kot so se vedno doslej.



 

Več o tem

 
 
Fotogalerija

Vas zanima enostavno investiranje? Za vse - kjerkoli in kadarkoli.
 

 
otp banka

Že z enim klicem

 
Kliknite na ZANIMA ME, oddajte svoje podatke in kontaktirali vas bomo v najkrajšem možnem času.

ZANIMA ME

Kontaktirajte nas in pomagali vam bomo poiskati za vas najboljšo rešitev.
otp banka080 17 70
 
otp banka

Digitalno


Poslujte z vzajemnimi in spremljajte svoje naložbe v spletni banki Bank@Net ali mobilni banki mBank@Net.


Prenesite mobilno banko mBank@Net tukaj:

otp banka  otp banka
 
otp banka

V poslovalnici

 
Lahko nas obiščete tudi v prostorih Oddelka investicijskega bančništva ali v najbližji bančni poslovalnici poslovalnici. 

Smo najbolj dostopna banka z najširšo mrežo, kjer lahko opravljate razne bančne storitve po celi Sloveniji.
 

Enostavno investiranje


Poslujte z vzajemnimi skladi in trgujte s finančnimi instrumenti enostavno in ugodno ter spremljajte stanje svojih naložb na enem mestu, prek Bank@Neta in mBank@Neta.

Več o tem
 

Vzajemni skladi


Izkoristite naložbe v vzajemne sklade Sava Infond, Triglav Skladi in Raiffeisen Capital Management (RCM), ki vam omogočajo višje donose, in tako lažje dosezite zastavljene finančne načrte. Z nami poiščite pravi naložbeni cilj!

Več o tem
 

Borzno posredovanje


Posredujemo pri nakupu in prodaji vrednostnih papirjev na domačem trgu vrednostnih papirjev in na večini svetovnih kapitalskih trgov.


Več o tem
 
Opozorilo vlagateljem
Infond vzajemne sklade upravlja družba Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o., vzajemne sklade Raiffeisen Capital Management (v nadaljevanju: RCM) upravlja družba Raiffeisen Kapitalanlage - Gesellschaft m.b.H., sklade BNP Paribas upravlja družba BNP Paribas Investment Partners, sklade Allianz Global Investors Fund upravlja družba Allianz Global Investors Luxembourg S.A., sklade Deka Investmentfunds upravlja družba Deka International S.A., Luxembourg.Triglav skladi, ki jih upravlja Triglav Skladi, družba za upravljanje, d.o.o..

Družbi Allianz Global Investors Luxembourg S.A. ter Deka International S.A., Luxembourg sta se odločili za deregistracijo vseh svojih vzajemnih skladov v Sloveniji.

Trženje, distribucijo in vplačila Infond skladov ter skladov RCM in BNP Paribas v Sloveniji opravlja OTP banka d.d..

Vzajemni skladi niso bančna storitev in ne prinašajo zajamčene in garantirane donosnosti. Naložbe v vzajemne sklade niso zajete v sistem zajamčenih vlog, ki velja za vloge fizičnih in malih pravnih oseb na transakcijskih računih, hranilnih vlogah, denarnih depozitih in blagajniških zapisih, ki se glasijo na ime, zbranih pri bankah in hranilnicah.

Prospekt z vključenimi pravili upravljanja posameznega Infond sklada oz. Prodajni prospekt, Ključni podatki za vlagatelje, Letno in Polletno poročilo so brezplačno dostopni na spletnih straneh Infond skladov, skladov RCM in BNP Paribas v poglavju Vzajemni skladi, na sedežu družbe OTP banke d.d. in v vseh poslovalnicah družbe OTP banke d.d..

Zaradi nihanj tečajev vrednostnih papirjev in valut je mogoče, da vlagatelj v obdobju investiranja ne dobi povrnjenih vseh sredstev, ki jih je vložil v vzajemni sklad. Podatki o gibanju vrednosti enote premoženja vzajemnih skladov RCM in BNP Paribas so dnevno objavljeni v časopisu Časnik Večer. Vstopne provizije oz. distribucijska provizija se pri posameznih skladih se gibljejo v večini med 0 in 3 odstotki vplačanega zneska. Izstopne provizije ni, upravljavske provizije posameznih skladov so razvidne na spletnih straneh Infond skladov, skladov RCM in BNP Paribas.

Podatki na tej spletni strani niso ponudba niti priporočilo za nakup ali prodajo niti investicijska analiza in ne predstavljajo storitev investicijskega svetovanja, temveč so samo informativne narave.

Za pridobitev informacij o primernosti posamezne naložbe in točnih podatkov glede naložbe v vzajemni sklad naj se vlagatelj oz. potencialni vlagatelj obrne na svojega finančnega svetovalca ali na vpisno mesto.