Triglav Skladi novica 9.7.2025 | OTP banka

Upravljanje s piškotki
Po Zakonu o elektronskih komunikacijah (ZEKom-2) je za uporabo določenih piškotkov potrebna privolitev uporabnika. Uporabo piškotkov lahko tudi kadarkoli zavrnete. Po zavrnitvi boste našo spletno mesto še vedno lahko obiskali, vendar spletna stran morda ne bo delovala na predviden način.
Ali soglašate z uporabo sledečih piškotov?
Nujno potrebni piškotki
Piškotki za shranjevanje vaših prednostnih izbir in nastavitev
Soglašam
Ne soglašam
Google Analytics piškotki za analitične namene
Soglašam
Ne soglašam
Piškotki tretjih oseb (Facebook, Twitter, LinkedIn, Ad Words, Hotjar)
Soglašam
Ne soglašam
Začnite tipkati, kar iščete

Trumpov napad na neodvisnost centralne banke

9 julij 2025
NOVOSTI
 

Sašo Ivanović, direktor področja upravljanja investicijskih skladov   

Julij 2025

Ameriški predsednik Donald Trump s stopnjujočim pritiskom na centralno banko Fed znova dviguje prah na finančnih trgih. Grožnje neodvisnosti Feda, padci donosov obveznic in oslabitev dolarja odpirajo ključno vprašanje: kako dolgo lahko vlagatelji še ohranijo zaupanje v stabilnost ameriškega finančnega sistema?

Trumpov napad na neodvisnost centralne banke

Med številnimi frontami, ki jih je odprl ameriški predsednik Donald Trump, je tudi javna kritika predsednika Ameriške centralne banke (Fed), Jeroma Powella. V zadnjih tednih se je ta še zaostrila. Trump Powella obtožuje, da z zadržanostjo pri zniževanju obrestnih mer zavira gospodarsko rast in državo stane »celo premoženje«. Mnogi v teh napadih vidijo grožnjo neodvisnosti Feda – temeljnega stebra zaupanja vlagateljev in dolgoročne stabilnosti trga. Verodostojnost centralne banke je ključna za stabilnost valute, dolga in celotnega finančnega sistema.

Premiki na trgu obveznic in valut

Zahtevani donosi na 10-letne ameriške obveznice so v zadnjem mesecu padli za približno 0,2 odstotne točke in trenutno znašajo okoli 4,3 %, kar nakazuje, da trg resno upošteva možnost uresničitve Trumpovih pritiskov. Drugače pa je pri kazalcih zaupanja vlagateljev, ki jih lahko merimo z različnimi parametri. Oslabitev ameriškega dolarja – ta je v prvi polovici leta v primerjavi z evrom izgubil skoraj 12 % (le v juniju 3,7 %) – ter preusmeritev kapitala v Evropo in trge v razvoju kažeta, da se zaupanje v ameriški finančni sistem zmanjšuje.

Za primerjavo: v Evropi se donosi 10-letnih državnih obveznic niso bistveno spremenili in ostajajo v razponu od 2,6 % za nemške do približno 3,5 % za italijanske obveznice. Zaradi zmanjševanja razlik v donosnosti so nekoliko bolje odrezane države z nižjo bonitetno oceno, podobno pa velja tudi za podjetniške obveznice z nižjo boniteto, ki beležijo rast vrednosti.

Obeti za obrestne mere v ZDA in Evropi

Seveda pa ni prav, da vse zasluge za padanje zahtevanih donosov v ZDA pripišemo Trumpu. Obstajajo tudi drugi dejavniki. Inflacijski učinki trgovinskih vojn so za zdaj še omejeni, na trgu dela pa se kažejo prvi znaki ohlajanja. Mesečna sprememba števila zaposlenih v zasebnem sektorju je bila junija letos prvič negativna po marcu 2023. Prav tako nizko razmerje med prostimi delovnimi mesti in številom brezposelnih – trenutno 1,07 – ne ustvarja dodatnih inflacijskih pritiskov. To razmerje ostaja nižje v primerjavi z obdobjem pred pandemijo.

Med večjimi investicijskimi bankami je Goldman Sachs prestavil pričakovani termin naslednjega znižanja obrestne mere Feda iz decembra na september in za letos napoveduje tri znižanja po 0,25 odstotne točke. Podobno tudi Morgan Stanley zaradi šibkejših podatkov s trga dela pričakuje več zaporednih znižanj. Tudi terminske pogodbe za ključno obrestno mero do konca leta predvidevajo padec na 3,75 %, kar je 0,25 odstotne točke manj kot pred nekaj meseci.

Glede na trenutno znane okoliščine je pričakovati nadaljnje zniževanje obrestne mere v ZDA – v obdobju enega leta morda tudi za eno odstotno točko ali več. Pot do tja pa je zaradi številnih negotovosti še vedno nepredvidljiva. V Evropi se obeta še kakšno znižanje po 0,25 odstotne točke, nato pa morebitna stabilizacija obrestnih mer v bližini ravni ciljne inflacije. Vse to bi lahko prispevalo k postopni rasti cen obveznic – če se seveda gospodarske razmere v prihodnjih mesecih bistveno ne zaostrijo.


Več o dogajanjih na kapitalskih trgih si lahko preberete TUKAJ.

Več o tem

 
 
Fotogalerija

Vas zanima enostavno investiranje? Za vse - kjerkoli in kadarkoli.
 

 
otp banka

Že z enim klicem

 
Kliknite na ZANIMA ME, oddajte svoje podatke in kontaktirali vas bomo v najkrajšem možnem času.

ZANIMA ME

Kontaktirajte nas in pomagali vam bomo poiskati za vas najboljšo rešitev.
otp banka080 17 70
 
otp banka

Digitalno


Poslujte z vzajemnimi in spremljajte svoje naložbe v spletni banki Bank@Net ali mobilni banki mBank@Net.


Prenesite mobilno banko mBank@Net tukaj:

otp banka  otp banka
 
otp banka

V poslovalnici

 
Lahko nas obiščete tudi v prostorih Oddelka investicijskega bančništva ali v najbližji bančni poslovalnici poslovalnici. 

Smo najbolj dostopna banka z najširšo mrežo, kjer lahko opravljate razne bančne storitve po celi Sloveniji.
 

Enostavno investiranje


Poslujte z vzajemnimi skladi in trgujte s finančnimi instrumenti enostavno in ugodno ter spremljajte stanje svojih naložb na enem mestu, prek Bank@Neta in mBank@Neta.

Več o tem
 

Vzajemni skladi


Izkoristite naložbe v vzajemne sklade Sava Infond, Triglav Skladi in Raiffeisen Capital Management (RCM), ki vam omogočajo višje donose, in tako lažje dosezite zastavljene finančne načrte. Z nami poiščite pravi naložbeni cilj!

Več o tem
 

Borzno posredovanje


Posredujemo pri nakupu in prodaji vrednostnih papirjev na domačem trgu vrednostnih papirjev in na večini svetovnih kapitalskih trgov.


Več o tem
 
Opozorilo vlagateljem
Infond vzajemne sklade upravlja družba Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o., vzajemne sklade Raiffeisen Capital Management (v nadaljevanju: RCM) upravlja družba Raiffeisen Kapitalanlage - Gesellschaft m.b.H., sklade BNP Paribas upravlja družba BNP Paribas Investment Partners, sklade Allianz Global Investors Fund upravlja družba Allianz Global Investors Luxembourg S.A., sklade Deka Investmentfunds upravlja družba Deka International S.A., Luxembourg.Triglav skladi, ki jih upravlja Triglav Skladi, družba za upravljanje, d.o.o..

Družbi Allianz Global Investors Luxembourg S.A. ter Deka International S.A., Luxembourg sta se odločili za deregistracijo vseh svojih vzajemnih skladov v Sloveniji.

Trženje, distribucijo in vplačila Infond skladov ter skladov RCM in BNP Paribas v Sloveniji opravlja OTP banka d.d..

Vzajemni skladi niso bančna storitev in ne prinašajo zajamčene in garantirane donosnosti. Naložbe v vzajemne sklade niso zajete v sistem zajamčenih vlog, ki velja za vloge fizičnih in malih pravnih oseb na transakcijskih računih, hranilnih vlogah, denarnih depozitih in blagajniških zapisih, ki se glasijo na ime, zbranih pri bankah in hranilnicah.

Prospekt z vključenimi pravili upravljanja posameznega Infond sklada oz. Prodajni prospekt, Ključni podatki za vlagatelje, Letno in Polletno poročilo so brezplačno dostopni na spletnih straneh Infond skladov, skladov RCM in BNP Paribas v poglavju Vzajemni skladi, na sedežu družbe OTP banke d.d. in v vseh poslovalnicah družbe OTP banke d.d..

Zaradi nihanj tečajev vrednostnih papirjev in valut je mogoče, da vlagatelj v obdobju investiranja ne dobi povrnjenih vseh sredstev, ki jih je vložil v vzajemni sklad. Podatki o gibanju vrednosti enote premoženja vzajemnih skladov RCM in BNP Paribas so dnevno objavljeni v časopisu Časnik Večer. Vstopne provizije oz. distribucijska provizija se pri posameznih skladih se gibljejo v večini med 0 in 3 odstotki vplačanega zneska. Izstopne provizije ni, upravljavske provizije posameznih skladov so razvidne na spletnih straneh Infond skladov, skladov RCM in BNP Paribas.

Podatki na tej spletni strani niso ponudba niti priporočilo za nakup ali prodajo niti investicijska analiza in ne predstavljajo storitev investicijskega svetovanja, temveč so samo informativne narave.

Za pridobitev informacij o primernosti posamezne naložbe in točnih podatkov glede naložbe v vzajemni sklad naj se vlagatelj oz. potencialni vlagatelj obrne na svojega finančnega svetovalca ali na vpisno mesto.