Vid Pajić, višji upravljavec investicijskih skladov
November 2024
Za vlagatelje v evropske obveznice je šibek evro pomembnejše tveganje, zato so donosi zrasli.
Izvolitev Donalda Trumpa za predsednika ZDA je tako kot na preostalih finančnih trgih sprožila odzive tudi na trgu obveznic. Vendar pa so odzivi vlagateljev na tej in oni strani Atlantika popolnoma različni – čeprav je vsem skupen strah pred nepredvidljivo prihodnostjo.
Vlagatelji na ameriškem trgu obveznic so predvsem zaskrbljeni, da bodo Trumpove politike, vključno z obsežnimi davčnimi olajšavami in carinami, lahko prispevale k inflaciji in povečanju javnega dolga. Čeprav so ameriške delniške borze doživele zelo optimističen odziv na izvolitev, pa se je na obvezniškem trgu pokazal pritisk na prodajo, kar je dvignilo njihove zahtevane donose na najvišje ravni v zadnjih mesecih.
Negotovost fiskalne politike
Z dvigom donosov so investitorji izrazili nezadovoljstvo s potencialno inflacijsko naravnano fiskalno politiko, ki bo pomenila pritisk na obvezne mere ameriške centralne banke, kar bo v končni fazi povečalo stroške zadolževanja. Donosi desetletne ameriške državne obveznice so izrazito poskočili, nekateri analitiki pa menijo, da rasti še ni konec in bi donosi lahko dosegli celo pet odstotkov. Čeprav Trump zatrjuje, da bodo davčne olajšave spodbudile gospodarsko rast, številni ekonomisti ocenjujejo, da bo ameriški dolg nadaljeval pot rasti, kar bo dolgoročno še dodatno pritiskalo na trg obveznic.
V Evropi so se obvezniški trgi odzvali drugače, saj vlagatelji zaradi pričakovanih sprememb v ameriški trgovinski politiki, predvsem novih carin, pričakujejo upočasnitev gospodarske rasti v EU. Trump je napovedal desetodstotne carine na uvoz iz vseh držav in 60-odstotne carine na kitajske izdelke, kar bi lahko še dodatno prizadelo evropsko gospodarstvo
Evropi grozijo carine
Donosi obveznic so zato upadli, saj jih vlagatelji vidijo kot varno zatočišče. Dodatno je izvolitev Trumpa vplivala tudi na tečaj evra, ki je v enem dnevu izgubil dva odstotka vrednosti proti dolarju, kar je največji enodnevni padec po začetku pandemije covida-19.
Le čas bo pokazal, katere obljube novega starega predsednika ZDA bodo uresničene. Če se strahovi glede protekcionistične politike izkažejo kot upravičeni, lahko vsaj kratkoročno pričakujemo nadaljevanje padanja vrednosti ameriških obveznic in nadaljnjo rast vrednosti evropskih obveznic.
Več o dogajanjih na kapitalskih trgih si lahko preberete TUKAJ.
Običajno se sprememba te nastavitve nahaja v menijski vrstici brskalnika Orodja > Internetne možnosti, razdelek »zasebnost« ali »varnost«. Tam nastavite katere vrste piškotkov želite blokirati ali omogočiti.
Piškotke lahko izbrišete in sicer prav tako preko brskalnika. Izbris je v večini brskalnikov dosegljiv v orodjih imenovanih »izbriši podatke brskanja« ali »izbriši zgodovino brskanja« (okno običajno prikličete tudi s kombinacijo tipk CTRL+Shift+Del) ter izberete izbris piškotkov.
Nekateri brskalniki ponujajo tudi možnost nastavitve »ne sledi mi« ali »do-not-track«, kar pomeni, da lahko generalno zavrnete uporabo piškotov.