Triglav Skladi novica 13.7.2025 | OTP banka

Upravljanje s piškotki
Po Zakonu o elektronskih komunikacijah (ZEKom-2) je za uporabo določenih piškotkov potrebna privolitev uporabnika. Uporabo piškotkov lahko tudi kadarkoli zavrnete. Po zavrnitvi boste našo spletno mesto še vedno lahko obiskali, vendar spletna stran morda ne bo delovala na predviden način.
Ali soglašate z uporabo sledečih piškotov?
Nujno potrebni piškotki
Piškotki za shranjevanje vaših prednostnih izbir in nastavitev
Soglašam
Ne soglašam
Google Analytics piškotki za analitične namene
Soglašam
Ne soglašam
Piškotki tretjih oseb (Facebook, Twitter, LinkedIn, Ad Words, Hotjar)
Soglašam
Ne soglašam
Začnite tipkati, kar iščete

Umetna inteligenca: kdo bo oblikoval prihodnost?

13 julij 2025
NOVOSTI
 

Klara Repnik, analitičarka na področju analiz    

Julij 2025

Umetna inteligenca ni več le prihodnost – že danes preoblikuje svetovno gospodarstvo. Medtem ko ZDA in Kitajska pospešeno vlagata v razvoj, Evropa tvega, da bo ostala zadaj. 

Tehnološka infrastruktura kot temelj umetne inteligence

Umetna inteligenca ni več le napoved prihodnosti, temveč že danes pomembno preoblikuje svetovno gospodarstvo. Podjetja, ki pravočasno in premišljeno vključijo umetno inteligenco v svoje poslovne modele, si s tem ustvarjajo trajno konkurenčno prednost. Med najbolj prepoznavnimi rešitvami so veliki jezikovni modeli, ki omogočajo delovanje digitalnih pomočnikov. A če želimo razumeti, kako ti sistemi delujejo, moramo pogledati v samo tehnološko jedro. Temelj razvoja umetne inteligence se začne pri polprevodniški tehnologiji. Napredni čipi, predvsem specializirani grafični procesorji, so ključni za delovanje sodobnih modelov umetne inteligence. Vodilno vlogo na tem področju ima ameriški proizvajalec grafičnih kartic Nvidia, katere čipi poganjajo najnaprednejše modele, vključno z GPT-4o podjetja OpenAI. Zaradi svoje tehnološke premoči ima podjetje prevladujoč položaj in pomembno vpliva na razvoj celotne industrije. Nvidia je 9. julija 2025 postala najvrednejše podjetje na svetu, saj je za kratek čas presegla tržno kapitalizacijo 4.000 milijard ameriških dolarjev. Ta tehnološki preboj spodbuja tudi druga vodilna podjetja, da v svoje poslovne modele vedno bolj vključujejo umetno inteligenco. Pristopi se pri tem razlikujejo: Ameriški tehnološki velikan Microsoft nadaljuje pogajanja z OpenAI glede prihodnosti njunega strateškega partnerstva, medtem ko Amazon širi kapacitete svojega oblaka AWS. Podjetje Google razvija lasten sistem umetne inteligence Gemini, Applu pa je v interesu vključitev zunanjih jezikovnih modelov v Siri. Tudi kitajska tehnološka industrija sledi globalnemu trendu. Kitajski razvijalec DeepSeek z uspešnimi rešitvami dokazuje, da Kitajska ni več le sledilka, temveč postaja pomemben tekmec na področju umetne inteligence.

Globalna vlaganja v raziskave in razvoj umetne inteligence

Za razumevanje globalnega razvoja umetne inteligence je ključno vprašanje, kako intenzivno različne regije vlagajo v tehnološke sektorje. Pri tem so dragoceni podatki iz baze Scoreboard Panel 2003–2023, ki jo je pripravila Evropska komisija v okviru poročila EU Industrial R&D Investment Scoreboard 2024. Baza vključuje podjetja z vsega sveta, razvrščena glede na obseg vlaganj v raziskave in razvoj. Vsi izdatki so prikazani v evrih in so že prilagojeni za inflacijo – kot realne vrednosti za leto 2023, kar omogoča neposredno primerjavo med regijami in čez čas. Za natančnejši vpogled v aktualne trende so bila izmed vseh zajetih podjetij izbrana tista, ki delujejo na štirih ključnih področjih, tesno povezanih z razvojem umetne inteligence: računalniške storitve, polprevodniki, programska in strojna oprema. Čeprav tak izbor ne zajame celotne slike, vseeno ponuja reprezentativen vpogled v regijske razlike. Podatki za leto 2023 kažejo, da so ameriška podjetja iz omenjenih sektorjev v raziskave in razvoj vložila več kot 215 milijard evrov, kar je skoraj desetkrat več kot evropska podjetja, ki so vložila 22 milijard evrov. Kitajska je z vložkom v višini 35 milijard evrov že presegla Evropo. Njena vlaganja so v zadnjih dveh desetletjih narasla skoraj za 290-krat, s povprečno letno rastjo v višini 33 %, kar občutno presega rast v ZDA (8 %) in Evropi (7 %). Razlike med regijami se kažejo ne le v absolutnih zneskih, temveč tudi v tempu rasti. Medtem ko ZDA in Kitajska intenzivno povečujeta vlaganja v ključne tehnologije, povezane z umetno inteligenco, evropska podjetja še vedno večino raziskovalnih sredstev usmerjajo v tradicionalne industrijske panoge, zlasti v avtomobilski sektor. Ta trend ustvarja naraščajočo vrzel, ki bi lahko dolgoročno oslabila tehnološko in gospodarsko konkurenčnost Evrope.

Evropska strategija in prihodnji izzivi

Umetna inteligenca postaja novo globalno merilo moči – tehnološke, gospodarske in politične. Medtem ko ZDA in Kitajska pospešeno utrjujeta svoj položaj na čelu tehnološkega razvoja, Evropa svoja sredstva še naprej usmerja drugam. Odločitve, ki jih sprejemamo danes, bodo dolgoročno določile, ali bomo prihodnost aktivno soustvarjali ali pa se ji zgolj prilagajali.


Več o dogajanjih na kapitalskih trgih si lahko preberete TUKAJ.

Več o tem

 
 
Fotogalerija

Vas zanima enostavno investiranje? Za vse - kjerkoli in kadarkoli.
 

 
otp banka

Že z enim klicem

 
Kliknite na ZANIMA ME, oddajte svoje podatke in kontaktirali vas bomo v najkrajšem možnem času.

ZANIMA ME

Kontaktirajte nas in pomagali vam bomo poiskati za vas najboljšo rešitev.
otp banka080 17 70
 
otp banka

Digitalno


Poslujte z vzajemnimi in spremljajte svoje naložbe v spletni banki Bank@Net ali mobilni banki mBank@Net.


Prenesite mobilno banko mBank@Net tukaj:

otp banka  otp banka
 
otp banka

V poslovalnici

 
Lahko nas obiščete tudi v prostorih Oddelka investicijskega bančništva ali v najbližji bančni poslovalnici poslovalnici. 

Smo najbolj dostopna banka z najširšo mrežo, kjer lahko opravljate razne bančne storitve po celi Sloveniji.
 

Enostavno investiranje


Poslujte z vzajemnimi skladi in trgujte s finančnimi instrumenti enostavno in ugodno ter spremljajte stanje svojih naložb na enem mestu, prek Bank@Neta in mBank@Neta.

Več o tem
 

Vzajemni skladi


Izkoristite naložbe v vzajemne sklade Sava Infond, Triglav Skladi in Raiffeisen Capital Management (RCM), ki vam omogočajo višje donose, in tako lažje dosezite zastavljene finančne načrte. Z nami poiščite pravi naložbeni cilj!

Več o tem
 

Borzno posredovanje


Posredujemo pri nakupu in prodaji vrednostnih papirjev na domačem trgu vrednostnih papirjev in na večini svetovnih kapitalskih trgov.


Več o tem
 
Opozorilo vlagateljem
Infond vzajemne sklade upravlja družba Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o., vzajemne sklade Raiffeisen Capital Management (v nadaljevanju: RCM) upravlja družba Raiffeisen Kapitalanlage - Gesellschaft m.b.H., sklade BNP Paribas upravlja družba BNP Paribas Investment Partners, sklade Allianz Global Investors Fund upravlja družba Allianz Global Investors Luxembourg S.A., sklade Deka Investmentfunds upravlja družba Deka International S.A., Luxembourg.Triglav skladi, ki jih upravlja Triglav Skladi, družba za upravljanje, d.o.o..

Družbi Allianz Global Investors Luxembourg S.A. ter Deka International S.A., Luxembourg sta se odločili za deregistracijo vseh svojih vzajemnih skladov v Sloveniji.

Trženje, distribucijo in vplačila Infond skladov ter skladov RCM in BNP Paribas v Sloveniji opravlja OTP banka d.d..

Vzajemni skladi niso bančna storitev in ne prinašajo zajamčene in garantirane donosnosti. Naložbe v vzajemne sklade niso zajete v sistem zajamčenih vlog, ki velja za vloge fizičnih in malih pravnih oseb na transakcijskih računih, hranilnih vlogah, denarnih depozitih in blagajniških zapisih, ki se glasijo na ime, zbranih pri bankah in hranilnicah.

Prospekt z vključenimi pravili upravljanja posameznega Infond sklada oz. Prodajni prospekt, Ključni podatki za vlagatelje, Letno in Polletno poročilo so brezplačno dostopni na spletnih straneh Infond skladov, skladov RCM in BNP Paribas v poglavju Vzajemni skladi, na sedežu družbe OTP banke d.d. in v vseh poslovalnicah družbe OTP banke d.d..

Zaradi nihanj tečajev vrednostnih papirjev in valut je mogoče, da vlagatelj v obdobju investiranja ne dobi povrnjenih vseh sredstev, ki jih je vložil v vzajemni sklad. Podatki o gibanju vrednosti enote premoženja vzajemnih skladov RCM in BNP Paribas so dnevno objavljeni v časopisu Časnik Večer. Vstopne provizije oz. distribucijska provizija se pri posameznih skladih se gibljejo v večini med 0 in 3 odstotki vplačanega zneska. Izstopne provizije ni, upravljavske provizije posameznih skladov so razvidne na spletnih straneh Infond skladov, skladov RCM in BNP Paribas.

Podatki na tej spletni strani niso ponudba niti priporočilo za nakup ali prodajo niti investicijska analiza in ne predstavljajo storitev investicijskega svetovanja, temveč so samo informativne narave.

Za pridobitev informacij o primernosti posamezne naložbe in točnih podatkov glede naložbe v vzajemni sklad naj se vlagatelj oz. potencialni vlagatelj obrne na svojega finančnega svetovalca ali na vpisno mesto.