Triglav Skladi novica 21.7.2025 | OTP banka

Upravljanje s piškotki
Po Zakonu o elektronskih komunikacijah (ZEKom-2) je za uporabo določenih piškotkov potrebna privolitev uporabnika. Uporabo piškotkov lahko tudi kadarkoli zavrnete. Po zavrnitvi boste našo spletno mesto še vedno lahko obiskali, vendar spletna stran morda ne bo delovala na predviden način.
Ali soglašate z uporabo sledečih piškotov?
Nujno potrebni piškotki
Piškotki za shranjevanje vaših prednostnih izbir in nastavitev
Soglašam
Ne soglašam
Google Analytics piškotki za analitične namene
Soglašam
Ne soglašam
Piškotki tretjih oseb (Facebook, Twitter, LinkedIn, Ad Words, Hotjar)
Soglašam
Ne soglašam
Začnite tipkati, kar iščete

Sezona kvartalnih rezultatov se je začela

21 julij 2025
NOVOSTI
 

Janez Javornik, višji upravljavec individualnih portfeljev

Julij 2025

V preteklem tednu je z nepredvidljivimi potezami spet »blestel« ameriški predsednik Donald Trump. Tokrat je bil žrtev Jerome Powell, guverner ameriške centralne banke FED, glede katerega se je začelo špekulirati, da bi ga Trump utegnil zamenjati. Splošno je namreč znano, da se Trump nikakor ne strinja z odločitvami ameriške centralne banke – predvsem s tem, da centralna banka preveč odlaša s spuščanjem ključne obrestne mere. Do odločitev centralne banke je neprizanesljiv oziroma povedano drugače – ne izbira besed glede napačnega vodenja monetarne politike.

Mandat se sicer trenutnemu guvernerju izteče maja prihodnje leto, vseeno pa so v Trumpovem krogu začeli iskati načine, kako bi Powella lahko odpustili. Izpostavili so sporno prenovo prostorov ameriške centralne banke v višini 2,5 milijarde dolarjev, kar je za 30 odstotkov preseglo načrtovano investicijo.

Vseeno je Trump preteklo sredo zanikal špekulacije o planirani zamenjavi guvernerja, priznal pa je, da so o možnosti razmišljali. Tudi vodilni menedžerji glavnih investicijskih bank so se tokrat postavili na stran centralne banke. Poudarjali so njeno neodvisnost in tudi opozorili na nedopustnost pritiskov kakršnih koli skupin ali posameznikov na njihove odločitve.

Konec julija centralna banka spet zaseda in lahko bo ponovno oživila Trumpove pritiske na nižanje obrestne mere. Večina analitikov je namreč mnenja, da na julijskem zasedanju ključne obrestne mere ne bodo spreminjali, saj se bojijo kratkoročnih učinkov Trumpovih carin na inflacijo.

Pretekli teden je bil objavljen tudi podatek o ameriški inflaciji. Cene življenjskih potrebščin, merjene z indeksom CPI, so se junija na letni ravni zvišale za 2,7 odstotka, kar je 0,3 odstotne točke več kot maja. To je bilo nekoliko nad pričakovanji analitikov, ki so pričakovali inflacijo na ravni 2,6 odstotka. Jedrna inflacija, ki izključuje cene hrane in energentov, pa se je na letni ravni povišala za 2,9 odstotka, kar je bilo v skladu s pričakovanji analitikov. V tem obdobju je Trump tudi ponovno odprl tematiko carin, saj je več kot 20 državam napovedal carine v višini 20 do 50 odstotkov – kar bo vsekakor vsaj začasno spet nekoliko okrepilo inflacijo.

Na podjetniški ravni se je začela sezona objav rezultatov za drugi kvartal. Tradicionalno med prvimi objavlja rezultate bančni sektor – največje investicijske banke so druga za drugo objavljale odlične rezultate, ki so presegli pričakovanja analitikov. Opazen je bil predvsem skok na področju investicijskega bančništva – torej dobiček iz trgovanja in iz podjetniških financ (izdaje finančnih instrumentov, prevzemne aktivnosti). Odlične rezultate poslovanja je objavil tudi tajvanski TSMC, največji proizvajalec čipov na svetu. Kot razlog za nadpovprečne rezultate so navedli nadaljevanje trenda investicij v umetno inteligenco, kar povečuje povpraševanje po čipih novejših generacij. Od večjih podjetij velja omeniti še objavo rezultatov podjetja Netflix, ki je prav tako preseglo pričakovanja analitikov in zvišalo tudi napoved o višini prihodkov do konca leta.

Več o dogajanjih na kapitalskih trgih si lahko preberete TUKAJ.

Več o tem

 
 
Fotogalerija

Vas zanima enostavno investiranje? Za vse - kjerkoli in kadarkoli.
 

 
otp banka

Že z enim klicem

 
Kliknite na ZANIMA ME, oddajte svoje podatke in kontaktirali vas bomo v najkrajšem možnem času.

ZANIMA ME

Kontaktirajte nas in pomagali vam bomo poiskati za vas najboljšo rešitev.
otp banka080 17 70
 
otp banka

Digitalno


Poslujte z vzajemnimi in spremljajte svoje naložbe v spletni banki Bank@Net ali mobilni banki mBank@Net.


Prenesite mobilno banko mBank@Net tukaj:

otp banka  otp banka
 
otp banka

V poslovalnici

 
Lahko nas obiščete tudi v prostorih Oddelka investicijskega bančništva ali v najbližji bančni poslovalnici poslovalnici. 

Smo najbolj dostopna banka z najširšo mrežo, kjer lahko opravljate razne bančne storitve po celi Sloveniji.
 

Enostavno investiranje


Poslujte z vzajemnimi skladi in trgujte s finančnimi instrumenti enostavno in ugodno ter spremljajte stanje svojih naložb na enem mestu, prek Bank@Neta in mBank@Neta.

Več o tem
 

Vzajemni skladi


Izkoristite naložbe v vzajemne sklade Sava Infond, Triglav Skladi in Raiffeisen Capital Management (RCM), ki vam omogočajo višje donose, in tako lažje dosezite zastavljene finančne načrte. Z nami poiščite pravi naložbeni cilj!

Več o tem
 

Borzno posredovanje


Posredujemo pri nakupu in prodaji vrednostnih papirjev na domačem trgu vrednostnih papirjev in na večini svetovnih kapitalskih trgov.


Več o tem
 
Opozorilo vlagateljem
Infond vzajemne sklade upravlja družba Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o., vzajemne sklade Raiffeisen Capital Management (v nadaljevanju: RCM) upravlja družba Raiffeisen Kapitalanlage - Gesellschaft m.b.H., sklade BNP Paribas upravlja družba BNP Paribas Investment Partners, sklade Allianz Global Investors Fund upravlja družba Allianz Global Investors Luxembourg S.A., sklade Deka Investmentfunds upravlja družba Deka International S.A., Luxembourg.Triglav skladi, ki jih upravlja Triglav Skladi, družba za upravljanje, d.o.o..

Družbi Allianz Global Investors Luxembourg S.A. ter Deka International S.A., Luxembourg sta se odločili za deregistracijo vseh svojih vzajemnih skladov v Sloveniji.

Trženje, distribucijo in vplačila Infond skladov ter skladov RCM in BNP Paribas v Sloveniji opravlja OTP banka d.d..

Vzajemni skladi niso bančna storitev in ne prinašajo zajamčene in garantirane donosnosti. Naložbe v vzajemne sklade niso zajete v sistem zajamčenih vlog, ki velja za vloge fizičnih in malih pravnih oseb na transakcijskih računih, hranilnih vlogah, denarnih depozitih in blagajniških zapisih, ki se glasijo na ime, zbranih pri bankah in hranilnicah.

Prospekt z vključenimi pravili upravljanja posameznega Infond sklada oz. Prodajni prospekt, Ključni podatki za vlagatelje, Letno in Polletno poročilo so brezplačno dostopni na spletnih straneh Infond skladov, skladov RCM in BNP Paribas v poglavju Vzajemni skladi, na sedežu družbe OTP banke d.d. in v vseh poslovalnicah družbe OTP banke d.d..

Zaradi nihanj tečajev vrednostnih papirjev in valut je mogoče, da vlagatelj v obdobju investiranja ne dobi povrnjenih vseh sredstev, ki jih je vložil v vzajemni sklad. Podatki o gibanju vrednosti enote premoženja vzajemnih skladov RCM in BNP Paribas so dnevno objavljeni v časopisu Časnik Večer. Vstopne provizije oz. distribucijska provizija se pri posameznih skladih se gibljejo v večini med 0 in 3 odstotki vplačanega zneska. Izstopne provizije ni, upravljavske provizije posameznih skladov so razvidne na spletnih straneh Infond skladov, skladov RCM in BNP Paribas.

Podatki na tej spletni strani niso ponudba niti priporočilo za nakup ali prodajo niti investicijska analiza in ne predstavljajo storitev investicijskega svetovanja, temveč so samo informativne narave.

Za pridobitev informacij o primernosti posamezne naložbe in točnih podatkov glede naložbe v vzajemni sklad naj se vlagatelj oz. potencialni vlagatelj obrne na svojega finančnega svetovalca ali na vpisno mesto.