Janez Javornik, višji upravljavec individualnih portfeljev
Julij 2025
V preteklem tednu je z nepredvidljivimi potezami spet »blestel« ameriški predsednik Donald Trump. Tokrat je bil žrtev Jerome Powell, guverner ameriške centralne banke FED, glede katerega se je začelo špekulirati, da bi ga Trump utegnil zamenjati. Splošno je namreč znano, da se Trump nikakor ne strinja z odločitvami ameriške centralne banke – predvsem s tem, da centralna banka preveč odlaša s spuščanjem ključne obrestne mere. Do odločitev centralne banke je neprizanesljiv oziroma povedano drugače – ne izbira besed glede napačnega vodenja monetarne politike.
Mandat se sicer trenutnemu guvernerju izteče maja prihodnje leto, vseeno pa so v Trumpovem krogu začeli iskati načine, kako bi Powella lahko odpustili. Izpostavili so sporno prenovo prostorov ameriške centralne banke v višini 2,5 milijarde dolarjev, kar je za 30 odstotkov preseglo načrtovano investicijo.
Vseeno je Trump preteklo sredo zanikal špekulacije o planirani zamenjavi guvernerja, priznal pa je, da so o možnosti razmišljali. Tudi vodilni menedžerji glavnih investicijskih bank so se tokrat postavili na stran centralne banke. Poudarjali so njeno neodvisnost in tudi opozorili na nedopustnost pritiskov kakršnih koli skupin ali posameznikov na njihove odločitve.
Konec julija centralna banka spet zaseda in lahko bo ponovno oživila Trumpove pritiske na nižanje obrestne mere. Večina analitikov je namreč mnenja, da na julijskem zasedanju ključne obrestne mere ne bodo spreminjali, saj se bojijo kratkoročnih učinkov Trumpovih carin na inflacijo.
Pretekli teden je bil objavljen tudi podatek o ameriški inflaciji. Cene življenjskih potrebščin, merjene z indeksom CPI, so se junija na letni ravni zvišale za 2,7 odstotka, kar je 0,3 odstotne točke več kot maja. To je bilo nekoliko nad pričakovanji analitikov, ki so pričakovali inflacijo na ravni 2,6 odstotka. Jedrna inflacija, ki izključuje cene hrane in energentov, pa se je na letni ravni povišala za 2,9 odstotka, kar je bilo v skladu s pričakovanji analitikov. V tem obdobju je Trump tudi ponovno odprl tematiko carin, saj je več kot 20 državam napovedal carine v višini 20 do 50 odstotkov – kar bo vsekakor vsaj začasno spet nekoliko okrepilo inflacijo.
Na podjetniški ravni se je začela sezona objav rezultatov za drugi kvartal. Tradicionalno med prvimi objavlja rezultate bančni sektor – največje investicijske banke so druga za drugo objavljale odlične rezultate, ki so presegli pričakovanja analitikov. Opazen je bil predvsem skok na področju investicijskega bančništva – torej dobiček iz trgovanja in iz podjetniških financ (izdaje finančnih instrumentov, prevzemne aktivnosti). Odlične rezultate poslovanja je objavil tudi tajvanski TSMC, največji proizvajalec čipov na svetu. Kot razlog za nadpovprečne rezultate so navedli nadaljevanje trenda investicij v umetno inteligenco, kar povečuje povpraševanje po čipih novejših generacij. Od večjih podjetij velja omeniti še objavo rezultatov podjetja Netflix, ki je prav tako preseglo pričakovanja analitikov in zvišalo tudi napoved o višini prihodkov do konca leta.
Več o dogajanjih na kapitalskih trgih si lahko preberete TUKAJ.
Običajno se sprememba te nastavitve nahaja v menijski vrstici brskalnika Orodja > Internetne možnosti, razdelek »zasebnost« ali »varnost«. Tam nastavite katere vrste piškotkov želite blokirati ali omogočiti.
Piškotke lahko izbrišete in sicer prav tako preko brskalnika. Izbris je v večini brskalnikov dosegljiv v orodjih imenovanih »izbriši podatke brskanja« ali »izbriši zgodovino brskanja« (okno običajno prikličete tudi s kombinacijo tipk CTRL+Shift+Del) ter izberete izbris piškotkov.
Nekateri brskalniki ponujajo tudi možnost nastavitve »ne sledi mi« ali »do-not-track«, kar pomeni, da lahko generalno zavrnete uporabo piškotov.