OTP banka je v zadnjem letu in pol od prihoda nove uprave pod vodstvom Aleša Hauca izvedla številne ukrepe za izboljšanje poslovanja in preoblikovanja celotne Skupine OTP banke, ki že kažejo tudi rezultate. OTP banka je dobra, varna in likvidna banka, ima kakovostne storitve, strokovnjake z znanjem in izkušnjami. V banki so v zadnjem letu in pol okrepili sistem upravljanja s tveganji in izboljšali organiziranost banke, pri čemer racionalizirajo stroške na vseh področjih poslovanja. V središče svojega poslovanja vse bolj postavljajo svoje stranke, jim omogočajo kakovostno finančno spremljavo ter razvijajo nove storitve.
OTP banka je operativno pripravljena na prenos slabih terjatev na Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB), s katero je danes tudi podpisala pogodbo o prenosu, ki opredeljuje sam prenos terjatev. Pogajanja o dogovorih, ki določata operativno izvajanje storitev med družbo ter banko in so sestavni del pogodbe, še potekajo. Ko bodo končani tudi ti postopki, bo OTP banka lahko prenesla slabe terjatve na DUTB. Skupna predvidena bruto vrednosti slabih terjatev, ki se bodo prenesle na DUTB je 422 milijonov evrov, v prvi fazi se bodo prenašale terjatve iz naslova stečajnih postopkov. OTP banka bo komitente, katerih slabe terjatve bodo prenesene na DUTB obvestila skladno z zakonodajo, predvidoma v naslednjih dneh.
Načrt prestrukturiranja, ki ga je potrdila Evropska komisija, temelji na izhodiščih oziroma zahtevah Evropske komisije v zvezi z optimizacijo poslovanja banke in Skupine OTP banke, dezinvestiranjem in znižanjem bilančne vsote. Skladno z načrtom bo OTP banka svoje poslovanje preusmerila na osnovno dejavnost ter izboljšala strukturo upravljanja in model obvladovanja tveganj, da bo zagotovila dobičkonosnost. Načrt predvideva tudi privatizacijo banke oziroma prodajo celotnega 100-odstotnega lastniškega deleža države do konca leta 2016.
Država je zagotovila povečanje osnovnega kapitala z dokapitalizacijo v višini 870 milijonov evrov, in sicer v denarju v višini 620 milijonov evrov ter v obveznicah Republike Slovenije v višini 250 milijonov evrov. Po vpisu in vplačilu novih delnic, kar je Republika Slovenije izvršila že danes ter po vpisu v sodni register, bo osnovni kapital OTP banke znašal 150 milijonov evrov in razdeljen na 10 milijonov kosovnih delnic. OTP banka je na osnovi odločbe Banke Slovenije dolžna obvestiti KDD o prenehanju kvalificiranih obveznosti banke ter zahtevati izbris vrednostnih papirjev iz registra, kar je banka danes že storila. Z jutrišnjim dnem bo delnica OTP banke tudi nehala kotirati na Ljubljanski in Varšavski borzi.