OTP banka je že pred državno dokapitalizacijo, ki je bila nujen ukrep na osnovi odločbe Banke Slovenije in regulative EU, stabilno in varno poslovala. Svež kapital bo banki omogočil odločno nadaljevanje s prestrukturiranjem banke v uspešnejšo finančno institucijo in še bolj dejavno osredotočanje na stranke. Makroekonomske napovedi za 2014 še niso obetavne, kar za poslovanje banke pomeni večja tveganja. Če se bodo tveganja odrazila v bilancah banke, jih bo možno s kapitalom in višjo kapitalsko ustreznostjo lažje pokriti. Končni izračuni še niso zaključeni, v banki pa ocenjujejo, da bo kapitalska ustreznost banke na dan 31.12. 2013 nad 16-odstotna.
Potem ko je banka pripravila načrt prestrukturiranja OTP banke in članic Skupine OTP banke, ga je Ministrstvo za finance marca 2013 predložilo Evropski komisiji, ta pa ga je decembra 2013 potrdila. Načrt je banka morala pripraviti skladno s pravili EU, ker je z dokapitalizacijama v 2012 in 2013 prejela državno pomoč. Načrt je usklajen z napovedjo, da bo Republika Slovenija OTP banko najkasneje do konca 2016 prodala. Ob uresničitvi prodaje zaveze iz načrta prestrukturiranja prenehajo, uresničevanje strateškega programa ali priprava novega pa bo odločitev novega lastnika.
Glavna cilja prestrukturiranja sta ponovno uspešno poslovanje OTP banke in ponovna vzpostavitev dobičkonosnosti. Načrt vsebuje 16 krovnih zavez, ki jih morata do konca 2017 izpolniti banka in njena lastnica Republika Slovenija. Med pomembnejšimi zavezami so znižanje deleža slabih terjatev v portfelju, postopno krčenje bilančne vsote, zniževanje stroškov in racionalizacija, vključno z optimizacijo poslovne mreže, izboljšanje korporativnega upravljanja, izboljšanje modela tveganj in kreditnega sistema, osredotočenje Skupine OTP banke na osnovne, bančne dejavnosti, dezinvestiranje oz. prodaja nestrateškega premoženja. Skladno z zadnjima dvema zavezama je OTP banka že v letu 2012 prodala Zavarovalnico Maribor, lani decembra pa je dokapitalizirala PBS, kjer je zdaj 99,1-odstotna lastnica ter od Republike Srbije odkupila delnice KBM Banke in tako postala njena 89,53-odstotna lastnica. Predvidene so tudi spremembe na področju leasinga, med drugim je možna pripojitev dejavnosti v OTP banko, ki je v zvezi s tem že pridobila licenco Banke Slovenije.
»Banka in Skupina sta zaveze odgovorno vključevali v poslovanje in poslovne odločitve že v letu 2013, ko celoten načrt prestruktiriranja še ni bil usklajen. Ukrepi na osnovi zavez že kažejo ugodne rezultate. Z uradno potrditvijo načrta prestrukturiranja pa se je naša skupna odgovornost, da dosledno in profesionalno izpolnjujemo dogovorjene zaveze, še okrepila,« je poudaril Aleš Hauc, predsednik uprave OTP banke.
S potrditvijo načrta prestrukturiranja je izpolnjen tudi pogoj za dokončanje strategije OTP banke. Nova strategija, katere izdelava se zaključuje, temelji na dveh ključnih področjih: korporativnem bančništvu in bančništvu za prebivalstvo. Med pomembnimi strateškimi izhodišči so predvsem še večja usmerjenost na komitente, varnost in stabilnost poslovanja ter varnost vlog. Banka bo dajala poudarek varnosti poslovanja ter kakovosti portfelja pred njegovo rastjo. Vizija banke je trdnost poslovanja v domačem okolju in v regiji, kjer je banka prisotna, podprta s trdno bilančno vsoto in operativno učinkovitostjo v ključnih bančnih dejavnostih ter z zmožnostjo ustvarjanja stalnih donosov v prihodnosti.