Nova KBM: Državni zbor potrdil zakon o posojilih v švicarskih frankih (CHF) z retroaktivno veljavnostjo | OTP banka

Nova KBM: Državni zbor potrdil zakon o posojilih v švicarskih frankih (CHF) z retroaktivno veljavnostjo

Upravljanje s piškotki
Po Zakonu o elektronskih komunikacijah (ZEKom-2) je za uporabo določenih piškotkov potrebna privolitev uporabnika. Uporabo piškotkov lahko tudi kadarkoli zavrnete. Po zavrnitvi boste našo spletno mesto še vedno lahko obiskali, vendar spletna stran morda ne bo delovala na predviden način.
Ali soglašate z uporabo sledečih piškotov?
Nujno potrebni piškotki
Piškotki za shranjevanje vaših prednostnih izbir in nastavitev
Soglašam
Ne soglašam
Google Analytics piškotki za analitične namene
Soglašam
Ne soglašam
Piškotki tretjih oseb (Facebook, Twitter, LinkedIn, Ad Words, Hotjar)
Soglašam
Ne soglašam
Začnite tipkati, kar iščete

NOVA KBM d.d.: Državni zbor potrdil Zakon o omejitvi in porazdelitvi valutnega tveganja med kreditodajalci in kreditojemalci kreditov v švicarskih frankih (ZOPVTKK)

4 februar 2022
OBVESTILA
Državni zbor je 2. februarja 2022 sprejel Zakon o omejitvi in porazdelitvi valutnega tveganja med kreditodajalci in kreditojemalci kreditov v švicarskih frankih (ZOPVTKK). ZOPVTKK začne veljati 15. dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
 

ZOPVTKK kreditodajalcem (v tem primeru bankam) nalaga, da za kreditno pogodbo, s katero je kreditojemalcu (potrošniku) dal kredit v obliki posojila, odloga plačila ali podobnega finančnega dogovora, nominirano v švicarskih frankih ali z valutno klavzulo v švicarskih frankih in je bila sklenjena v obdobju od 28. junija 2004 do 31. decembra 2010 (v nadaljevanju: »kreditna pogodba v CHF«), pripravi naslednjo dokumentacijo:

  • predlog pogodbe o ureditvi medsebojnih razmerij v obliki aneksa k veljavni kreditni
  • pogodbi v CHF oz. v obliki nove pogodbe, v primeru da je kreditna pogodba v CHF prenehala veljati (t.i. Pogodba o ureditvi medsebojnih razmerij),
  • nov amortizacijski načrt,
  • izračun preostanka dolga.

 

Kreditodajalec je dolžan v predlog Pogodbe o ureditvi medsebojnih razmerij vključiti določbo, s katero se v pogodbeno razmerje vnaša omejitev valutnega tveganja z valutno kapico. Valutna kapica se aktivira: (1) ko zaradi spremembe menjalnega tečaja znesek preostanka kredita za več kot 10 % odstopa od zneska preostanka kredita, izračunanega po tečaju na dan črpanja kredita; ali (2) ko zaradi spremembe menjalnega tečaja višina anuitete za več kot 10 % odstopa od vrednosti anuitete, izračunane po tečaju na dan črpanja kredita.

 

Kreditodajalci so v roku 60 dni od uveljavitve ZOPVTKK dolžni za vse kreditne pogodbe v CHF pripraviti Pogodbo o ureditvi medsebojnih razmerij, nov amortizacijski načrt in izračun preostanka dolga ter navedeno dokumentacijo kreditojemalcem vročiti najkasneje v roku 75 dni.